Biorelease ir vegetoterapija: kelias į vidinę pusiausvyrą ir gyvybingumą

Daugelis mūsų vaikystėje ar vėlesniame gyvenime patiria sunkumų: atstūmimą, per didelį spaudimą, emocinį slopinimą, pažeminimą, nepaisymą, išnaudojimą ar traumas. Tokios patirtys palieka žymes, kurios ilgainiui gali slopinti mūsų gyvybingumą ir gebėjimą jaustis pilnaverčiais žmonėmis. Vieni išmokstame prisitaikyti, kiti užgniaužiame jausmus ar atitolstame nuo tikrojo savęs – visa tai daro ilgalaikį poveikį mūsų psichologinei ir fizinei sveikatai.

Kodėl prarandame gyvybingumą?

Norėdami išgyventi, dažnai tenka atsisakyti spontaniškumo, slopinti emocijas ar užgniaužti vidinius impulsus, kurie tuo metu buvo laikomi „nepriimtinais“. Tačiau tai turi savo kainą: gyvybingumas blėsta, kūnas įsitempia, pojūčiai ir emocijos atbunka. Ilgainiui tai gali paveikti mūsų mintis, elgesį ir net kūno funkcijas.

Kur kaupiasi užspaustos emocijos?

Slopinamos emocijos ir įtampos kaupiasi ne tik mintyse ar nuotaikoje, bet ir tiesiogiai kūne. Šios stagnacijos gali pasireikšti skirtingose srityse:

  • Mintys ir įsitikinimai – ribojančios tikėjimo sistemos, trauminiai atsiminimai, vidiniai dialogai.
  • Vaizdiniai – „užšaldyti“ įvaizdžiai apie save ir pasaulį.
  • Emocijos – baimė, užslopintos reakcijos, vidinė tuštuma.
  • Kūno pojūčiai – skausmas, apatija, nejautrumas.
  • Judėjimas – įtampa, vangumas, neramumas.
  • Vegetatyvinė sistema – kvėpavimo, virškinimo, kraujotakos ir medžiagų apykaitos sutrikimai.

Šias būsenas saugo vadinamoji kūno atmintis. Ji išlaiko patirtis net ir tuomet, kai sąmoningai apie jas neprisimenam – o kūnas vis tiek reaguoja.

Vegetoterapija – tiltas tarp kūno ir psichikos

Vienas iš esminių biodinaminės kūno psichoterapijos aspektų – darbas su kūnu per vegetoterapiją. Tai metodas, kilęs iš Wilhelmo Reicho teorijų, kuris siekia atkurti natūralų energijos tekėjimą kūne. Per kvėpavimą, raumenų įtampų atpažinimą ir išlaisvinimą bei darbą su vegetatyvine nervų sistema padedama išlaisvinti giliai paslėptas emocijas.

Vegetoterapijos metu atpalaiduojami vadinamieji „raumeniniai šarvai“ – įtampos zonos, susiformavusios kaip apsauginė reakcija į traumines patirtis. Tai leidžia žmogui vėl pajusti save – gyvą, jautrų ir laisvą.

Kaip veikia biodinaminė kūno psichoterapija?

Ši terapija padeda švelniai tirpdyti vidines ir kūniškas blokadas, aktyvina natūralų savireguliacijos procesą. Ji padeda atkurti gyvybingumą ir grąžinti ryšį su kūnu, emocijomis bei autentiškumu.

Terapija gali būti taikoma įvairiai:

  • Prevenciškai, siekiant sumažinti stresą ir įtampą (pvz., naudojant Biorelease techniką ar biodinaminio kūno gydymo procedūras);
  • Gilesniam emociniam darbui, kai siekiama sąmoningumo, vidinės pusiausvyros ir džiaugsmo;
  • Kompleksiškai, sprendžiant sudėtingesnius emocinius konfliktus, neurotinius sutrikimus ar psichosomatines problemas.

Terapija tinkama tiek suaugusiems, tiek vaikams

Biodinaminė psichoterapija efektyviai taikoma ne tik suaugusiesiems, bet ir vaikams bei paaugliams. Ankstyvame amžiuje susiformavusios patirtys dažnai nėra išreiškiamos žodžiais, tačiau jos „gyvena“ kūne. Dirbant per kūno pojūčius galima pasiekti gilumines pasąmonines struktūras ir padėti vaikui įgyti daugiau vidinės laisvės bei saugumo.

Kūnas – kaip kelias į gijimą

Biodinaminė kūno psichoterapija kviečia grįžti prie savęs. Ji moko klausytis savo kūno, jausti, priimti ir išlaisvinti. Taip vėl atrandame vidinę pusiausvyrą, energiją ir džiaugsmą būti savimi – tiek fiziškai, tiek emociškai.

Jeigu susiduriate su ilgalaikiu stresu, emocinėmis traumomis ar tiesiog norite pagilinti santykį su savimi, biodinaminė kūno psichoterapija gali būti vertingas žingsnis į gilesnį savęs pažinimą ir gijimą.


Vilniuje veikia kvalifikuoti biodinaminės psichoterapijos ir Biorelease specialistai, padedantys atrasti darnesnį ir laisvesnį gyvenimo kelią.

Laimonas Skrabutenas
laimonas@integratyviterapija.lt