„The secret something that is shared by all effective healing methods is the process of leading the patient to an honest and truthful self-discovery. This self-discovery is required for the inititation and continuation of self-healing; for it is only through self-healing – in contrast to curing – that patients can
experience both permanent recovery and spiritual growth… the closer our perception of self approaches, the deeper our capacity for self healing becomes. When there is a very close correspondance between self image and truth, our healing powers may be virtually unlimited.“
-Dr. John E. Upledger
Pavadinimas kilęs iš dviejų lotyniškų žodžių, reiškiančių kaukolę (lot. „cranium”) ir kryžkaulį (lot. „sacrum”).
Kraniosakralinės terapijos esmę puikiai apibūdino J. Upledger: „visų veiksmingų gydymo metodų bendra paslaptis yra ta, kad pacientas lydimas link sąžiningo ir tikro savęs atradimo. Šis savęs atradimas yra būtinas norint pradėti ir tęsti savigydos procesą, nes tik savigydos būdu – priešingai nei gydant – pacientai gali patirti ir nuolatinį pasveikimą, ir dvasinį augimą… Kuo labiau artėja mūsų savęs suvokimas, tuo gilesnis tampa mūsų savigydos gebėjimas. Kai tarp savivokos ir tiesos yra labai glaudus atitikimas, mūsų gydomosios galios gali būti praktiškai neribotos.“
Truputis istorijos: kaklo slankstelio operacijos metu, Dr. John Upledger pastebebėjo, kad smegenų dangalas ritmiškai juda aukštyn- žemyn. Šis faktas jį labai sužavėjo. 1975-1983 metais Mičigano universitete Dr. Upledger, kartu su anatomų, psichologų, biofizikų ir biotechnikų komanda atliko tyrimus, kad įrodytų kraniosakralinės sistemos egzistavimą ir jos įtaką žmogaus kūnui. Ši komanda patvirtino kaukolės kaulų judėjimą ir tiksliai išmatavo šio judėjimo dažnį bei amplitudę. Dalyvaudamas bendruose moksliniuose tyrimuose, John E. Upledger, kartu su biofiziku gyd. Zvi Karni atrado, kad dažnai kūnas yra išsaugo “emocinius atsiminimus”. Siekdamas skleisti savo metodus, Dr. E. Upledger 1985 metais įkūrė Upledger institutą.
Kraniosakralinė terapija (KST) – švelnus praktinis metodas, skirtas įvertinti ir pagerinti fiziologinės kūno sistemos, vadinamos kraniosakraline sistema, kurią sudaro membranos ir smegenų skystis, supantis ir saugantis galvos ir nugaros smegenis, funkcionavimą. Naudodami švelnius prisilietimus, paprastai ne didesnius kaip 5 g arba maždaug nikelio svorio, gydytojai atpalaiduoja kraniosakralinės sistemos apribojimus, o tai, kaip įrodyta, pagerina centrinės nervų sistemos ir daugelio kitų kūno sistemų, tokių kaip virškinimo, raumenų ir skeleto, kvėpavimo, kraujotakos ir kitų, veiklą. Taip pat įrodyta, kad KST padeda įveikti fizinius komponentus, susijusius su tokiomis somatinėmis ligomis kaip potrauminis stresas, depresija ir nerimas.
KST nėra metodas kuomet terapeutas yra žinantis gydytojas. Tai maksimaliai nuolanki būsena paciento vidinei išminčiai. Kad pasiektų tokį nuolankumą, kiekvienas terapeutas visų pirma turi pagulėti ant kušetės pats, dar geriau daryti tai vėl ir vėl, – nes tam reikalinga didelė asmeninė branda, branda kurioje būtų dėkingumas, nuolankumas ir atvirumas.
KST yra neatsiejama Osteopatijos dalis.
Kraniosakralinė terapija (KST) vis dažniau taikoma kaip prevencinė sveikatos priemonė, nes padeda stiprinti organizmo atsparumą ligoms. Ši terapija skatina natūralius organizmo gijimo procesus ir prisideda prie jo pusiausvyros atstatymo. Įrodyta, kad KST gali būti naudinga žmonėms, ieškantiems pagalbos sprendžiant įvairias sveikatos problemas, tokias kaip:
Gydymo seansas pradedamas konsultacija su terapeutu, kurios metu jis užduos klausimus apie jūsų sveikatos istoriją, nusiskundimus ir terapijos tikslus. Seanso metu būsite paguldytas ant masažo stalo arba, jei reikės, pasodintas ant kėdės. Terapeutas pasirūpins, kad jums būtų patogu, ir prieš pradėdamas darbą paaiškins savo veiksmus, kad žinotumėte, kas vyksta.
Terapijos metu terapeutas švelniai rankomis spaus galvą, kaklą, nugarą (ypač aplink stuburą) arba kitas kūno vietas, kuriose jaučiate simptomus. Įprasta, kad kraniosakralinės terapijos metu patiriamas gilus atsipalaidavimas.
KST yra nuostabus įrankis visiems holistiškai ir integratyviai dirbantiems terapeutams. Viena iš geriausių vietų išmokti šios praktikos yra tarptautinis Upledger institutas, įkurtas paties J.Upledger. Yra šansų, kad čia mokysitės pas lektorius, šį metodą perėmusius TIESIAI iš jo kūrėjo! Vienas iš tokių, – Lietuoje dėstantis olandų kilmės terapeutas, knygų autorius ir Vokietijos Osteopatijos Instituto įkūrėjas Gert Groot Landeweer.
Mokantis KST yra aiškiai ir logiškai sudėliota visa laiptinė sistema. Jos eiliškumas: CS1 – CS2 – SER1 – SER2 – TID1a – TID1b – ADV1. Verta žinoti, kad praleidus vieną iš kursų, nebūtina laukti sekančio ciklo Lietuvoje, mūsų akademijoje. Spragą galima užpildyti bet kuriame kitame Upledger institute, – Airijoje, Graikijoje, ar Italijoje, tik svarbu pasitikrinti, kokia kalba ten dėstoma(mažesnėse šalyse dažnai būna anglų k.). Mes savo ruožtu taip pat priimame studentus ir asistentus iš viso pasaulio, nes mokymai vyksta anglų k., su vertimu į lietuvių.
Truputį daugiau apie laiptinę sistemą ir kurlink ji veda. Neužlipęs ant 1 laipto, nepasieksi 7. Taigi, žingsnis po žingsnio, aiškia seka, studijuojantys eina link esmės – atpalaidavimo, link To, kas leidžia jiems nurimti. Pradžioje yra akademinis, struktūrinis pasaulis, bet jau nuo SER2 einama vis giliau. Ten vis mažiau taisyklių, bet yra principai. Taisyklės mus riboja, tuo tarpu principai turi gebėjimą ir mums padeda. Kalba eina apie somato-emocinį atpalaidavimą – struktūrinę ir asmeninę dalis. O kad besimokantis prieitų prie asmeninio bagažo, jis turi padėti atsipalaiduoti savo struktūrai, nors… struktūroje ir sėdi asmeninė dalis! Mokymų metu nekovojama su pasipriešinimu, – jis gerbiamas, su juo dirbama. Yra reakcijos ir yra neutrali empatija. Siekis yra tapti empatiškai neutraliu. Tai reiškia, kad besimokantis turi atpažinti savas reakcijas, ne tik suvokti, bet ir įkūnyti šį suvokimą, jog kiekviena reakcija yra individuali, ji kyla iš asmeninės biografijos.