
04 Geg Osteopatija – ištakos, pradininkai, istorija
Osteopatija – tai holistinė terapinė sistema, kurios pagrindą sudaro žmogaus kūno gebėjimas savireguliuotis. Iš šios sistemos išsivystė ir specializuotos sritys – kraniosakralinė terapija bei visceralinė manipuliacija. Šiame straipsnyje susipažinsite su osteopatijos pradininkais – Andrew Taylor Still, W.G. Sutherland, John E. Upledger, J.P. Barral ir J.M. Littlejohn – ir sužinosite, kaip jų metodai padeda atkurti gyvybinės energijos tėkmę, mažinti įtampą bei stiprinti visapusišką sveikatą.
Trumpas sąvokų paaiškinimas:
- Osteopatija – tai plati, holistinė medicinos sistema, sukurta Andrew Taylor Still. Ji apima visą kūno struktūrą, fiziologiją, savireguliacijos principus.
- Kraniosakralinė terapija – W.G. Sutherland pradėta, vėliau ištobulinta J. E. Upledger, remiasi osteopatijos principais ir orientuota į galvos, stuburo ir kryžkaulio sritį bei smegenų skysčio judėjimą.
- Visceralinė manipuliacija – sukurta J.P. Barral, taip pat remiasi osteopatiniais principais ir yra orientuota į vidaus organų (viscerų) judrumą ir tarpusavio ryšius.
Andrew Taylor Still
Andrew Taylor Still (1828–1917)
Osteopatijos tėvu laikomas Andrew Taylor Still, kuris 1874 m. suformulavo šios natūralios, holistinės medicinos krypties pagrindus. Jis tikėjo, kad tikroji gydomoji galia glūdi žmoguje, o ligų šaknys – sutrikusioje gyvybinės jėgos tėkmėje.
Still’o mokinys W.G. Sutherland išvystė kaukolės kaulų mobilumo teoriją, kuri tapo pagrindu kraniosakralinei terapijai. Osteopatija buvo grįsta idėja, kad patologija yra organizmo prisitaikymo prie aplinkos rezultatas, o gydymas turi atkurti gyvybinės jėgos tekėjimą.
Osteopatinis požiūris į žmogų apima visų organizmo sistemų tarpusavio ryšį ir savireguliacijos galimybes. Nuo mechaninių traumų iki streso ar net požiūrio į gyvenimą – viskas gali veikti gyvybinę tėkmę.
John E. Upledger ir kraniosakralinė terapija
Dr. John E. Upledger (1932–2012)
Dr. John E. Upledger – osteopatas, tyrėjas ir kraniosakralinės terapijos modernizatorius. 1970-aisiais jis stebėjo ritmišką smegenų dangalų judėjimą ir šį reiškinį pavadino kraniosakraliniu ritmu.
Nuo 1975 m. Mičigano universitete jis vadovavo tyrimams, kurių metu kartu su anatomių ir biofizikų komanda patvirtino, kad kaukolės kaulai juda. Taip buvo moksliškai pagrįsta kraniosakralinės sistemos egzistavimas.
Kartu su biofiziku Zvi Karni jis taip pat sukūrė somatinio emocinio atsipalaidavimo (SER) koncepciją – teoriją, kad kūnas išsaugo emocinius prisiminimus audiniuose, o tinkamai taikant terapiją, jie gali būti paleisti.
1985 m. jis įkūrė Upledger institutą, kuriame šiuo metu daugiau nei 100 000 specialistų iš 100+ šalių yra apmokyti dirbti pagal jo sukurtą metodą. Klinikoje Floridoje buvo gydomi tiek žinomi žmonės, tiek sudėtingi atvejai (pvz., į pasaulį suaugę egiptiečių dvyniai).
J.P. Barral ir visceralinė manipuliacija
Jean-Pierre Barral išvystė visceralinės manipuliacijos (VM) metodą – subtilią manualinės terapijos formą, nukreiptą į vidaus organų, jų aplinkos ir propriocepcinio ryšio atkūrimą.
VM tikslas – atkurti funkcinį kūno balansą per organų judrumo harmonizavimą, taip palengvinant skausmą, disfunkciją ar laikysenos problemas. Barral teigia: „Tik audiniai žino“, išreikšdamas idėją, kad audiniai saugo visą mūsų gyvenimo istoriją.
Per jautrų, rankomis paremtą „klausymąsi“, terapeutas gali nustatyti, kur kūnas laiko įtampą, traumas ar emocinius blokus, ir padėti juos paleisti.
J.M. Littlejohn
Osteopatai naudoja manualinę diagnostiką, siekdami nustatyti audinių būklę – nuo pažeidimų iki funkcinių disfunkcijų:
-
-
-
- Pažeidimai: vietinis audinių minkštumas (hipotoniškumas), prarastas stabilumas.
- Disfunkcijos: sumažėjęs mobilumas, padidėjęs tonusas (hipertoniškumas).
- Gydymui taikomi metodai:
- Pozicionavimo technikos: Still, Sutherland ir Littlejohn metodai – naudojami esant struktūriniams pažeidimams.
- Ritminės GOT technikos: J.M. Littlejohn bendrojo osteopatinio gydymo metodai.
- Raumenų energijos metodai: Mitchell technika ir miofascialinis atpalaidavimas.
- Osteoartikuliniai metodai: didelio greičio, mažos amplitudės technikos sąnarių disfunkcijoms gydyti.
-
-
Šie metodai atspindi osteopatijos universalumą ir gilų supratimą apie kūno gebėjimą savireguliuotis, kai sukuriamos tinkamos sąlygos sveikatai grįžti.
Osteopatinių metodų galima mokytis Lietuvoje, Vilniuje, Integratyvios Terapijos Centro mokymų padalinyje IKTA. Daugiau informacijos apie mokymo programas: