Holistinė medicina: kas tai yra ir kokie šio metodo pranašumai

Holistinės medicinos esmė – visuma! Holistinis požiūris nedalina kūno, kaip antai: skauda ausį, prašomės pas LOR specialistą, skaudą pilvą – pas vidaus ligų gydytoją, skauda nugarą – pas traumatologą ar kineziterapeutą. Holistikos esmė yra ieškoti negalavimo priežasties, o ne tiesiog slopinti jo pasekmes. O tai kokybiškai padaryti galima tik žvelgiant į organizmą kaip į vienį.

Neretai žmogui, patiriančiam lėtinio pobūdžio skausmus bet kurioje kūno vietoje, tenka praeiti visą virtinę specialistų. Kartais nutinka laiminga pabaiga ir, betęsiant ilgalaikį maratoną pas skirtingus gydytojus, skausmas dingsta. Tiksliau sakant, kūnas išgydo pats save. Beje, jis tai daro nuolat – liga ar skausmas reiškia išsekintus savireguliacinius mechanizmus, menkus vidinius resursus. 

O kartais situacija tampa net labai apgailėtina – skausmai plečiasi ir ūmėja, vaistai nepadeda jau net ir trumpam… o būna net ir pablogina situaciją. Kūnui prireikia ne tik tvarkytis su esama viena ar kita problema, bet dar ir kovoti su žalingu vaistų poveikiu. Prie viso to, šioje kelionėje išgirstama ir daug diagnozių, iš kurių naudos nedaug. Štai šią vietą būtų galima įvardinti kaip silpniausią mūsų tradicinės medicinos. Pažiūrėkime, kuo tokiais atvejais gali padėti holistinis metodas.

Kada tinkamesnė tradicinė medicina, o kada – holistika?

Tradicinė ir holistinė medicinos gali sąveikauti kartu. Kartais, kad suvoktume „dramblį“, turime jį padalinti dalimis ir tai yra mūsų naudai. Ir visgi, galiausiai surasime savo sveikatą ar sveikatos šaltinį tik vėl pamatę save kaip visumą. Nes sveikata – tai ne atskiros dalys, sveikata visų pirma yra būsena.

Tradicinė medicina

Tradicinė medicina yra nepakeičiama ir ypatingai ištobulinta modernios technologinės įrangos. Ji itin efektyvi ten, kur jau reikia gesinti stipriai siautėjantį gaisrą, kitaip tariant, ligą, kuri klasifikuojama. Pavyzdžiui, stiprų virusinį ar bakterinį užkratą, ūmines uždegimo reakcijas. Visos chirurginės intervencijos ar stiprios fizinės traumos taip pat yra ypač gerai gydomos tradicinės šiuolaikinės medicinos. 

Mūsų tradicinę dar galime pavadinti moderniaja medicina – ji be galo ištobulinta greitai intervencijai atlikti, kuri ligos atveju (kai turime gydytojo diagnozę, bet ne funkcinį susirgimą) yra nepakeičiama. Tradicinė medicina bus susitelkusi į lokalų gydymą ir tam yra aiškios priežastys.

Medicinos specialistas, tarkime, akių gydytojas, kad ir lokaliai, bet ypatingai specifiškai ir giliai turi suprasti savo sritį. Žmogus yra be galo sudėtinga ir daugiau nežinoma negu žinoma sistema, prilygstanti visatos dydžiui, todėl norint preciziškai suvokti bent vieną sritį, gydytojai mokosi ir iki dešimties metų.

Holistinė medicina

Holistinė medicina savo ruožtu žvelgia plačiau. Pagal holistinį požiūrį, ne tik žmogaus kūnas yra matomas kaip nedaloma visuma, bet ir visas žmogus savo esmėje yra visuma. Visuma kūnu, protu, psichoemociniu bei dvasiniu buvimu. 

Ne be reikalo populiaru sakyti: kaip nėra sveiko kūno be sveikos sielos, taip ir nėra sveikos sielos, be sveiko kūno. Ilgalaikis fizinis negalavimas gali iššaukti emocinį jautrumą, kuris virs nerimu, miego sutrikimu, gali sukelti ir depresines būsenas ar net panikos priepuolius. Taip pat ir ilgalaikis emocinis stresas gali sukelti galvos, nugaros ar bet kurios kitos kūno vietos skausmą. 

Holistinėje medicinoje ypač svarbus individualumo aspektas. Tas pats simptomas gali tureti visai kitą priežastingumą, tad kiekvienam besikreipiančiam skiriamas gilus, asmeninis dėmesys.

Praktinis gydymo pavyzdys: juosmens skausmas 

Pažiūrėkime, kaip holistinis ir tradicinis gydymas atrodo praktiškai, kai žmogui skauda nugarą ties juosmeniu. Paimkime juosmeninio 4–5 slankstelio sritį, kurioje, beje, dažniausiai ir nutinka stuburo išvaržos.

Bandymas eiti tradiciniu keliu

Žmogus skundžiasi nugaros skausmais ypač po nakties, ryte arba net naktį. Jis praėjo visą gydytojų virtinę. Būdamas atsakingu, sugėrė uždegimą mažinančių vaistų kursą, galbūt net ir rimtesnių tablečių, kurios veikia centrinę nervų sistemą, slopindamos raumenų tonusą, ar plėsdamos kraujagysles.

Galiausiai, pacientas kantriai sulaukė ir ambulatorinės kineziterapijos ir fizioterapijos paslaugų, kurios buvo orientuotos į lokalų gydymą. Bet galimai jam tebeskauda juosmenį, arba negalavimai sugrįžta po kelių mėnesių ir išmokti pratimai nebepadeda.

Yra atvejų, kai reikalinga chirurginė intervencija, nes konservatyvūs būdai jau nėra pakankami, galimai ir dėl uždelsimo. Tokiais atvejais tradicinė medicina yra nepakeičiama, o holistinė medicina gali ją papildyti.

Kaip tą patį atvejį spręstų holistinį metodą taikantis specialistas 

Nesvarbu, į kokį holistinės srities specialistą besikreiptumėte – osteopatą, kineziologą ar kineziterapeutą, holistinį metodą taikantis terapeutas žvelgs į jūsų organizmą kaip į visumą. Bandydamas išsiaiškint juosmens skausmo priežastis, toks specialistas supras ir atsižvelgs ne tik į tai ar pacientas pakankamai juda ir ar taisyklingai juda, bet ir pasigilins į virškinimo, reprodukcinę ir endokrininę (hormonų) sistemas. Net ir nebūdamas psichiatru ar psichoterapeutu, atkreips dėmesį, ar žmogus turi balansą tarp darbo ir poilsio, koks jo psichoemocinis fonas.

Patyręs specialistas iš kūno kalbos pamatys, ar pacientas užsisėdėjo kėdėje, ar kaip tik vedinas didžiulio nerimo negali nurimti ir sportuoja save traumuodamas dar labiau. Jis taip pat supras, jog virškinimo sistema čia turės didžiulę reikšmę, nes plonojo žarnyno pasaitas tvirtinasi tiesiai prie stuburo. 

Ir tai dar toli gražu ne viskas! 

Reprodukcinė sistema, tiek vyrams, tiek moterims, taip pat gali turėti labai glaudų ryšį su juosmens skausmu. Mūsų juosmuo tiesiogiai susijęs su dubeniu ir lėtinės įtampos esančios dubenyje taip pat gali daryti įtaką juosmeniui. Kaip ir kitos funkcinės sąsajos, kaip antai, diafragmos įtampa ar probleminės pėdos, bei daugelis kitų čia nepaminėtų.

Daugiafunkcinių sąsajų svarba

Todėl, norint ilgalaikio sprendimo, būtina suvokti daugiafunkcines sąsajas, nes tik taip bus galima susitelkti ne tik į simptomų naikinimą, bet ir į priežasties suvokimą. Būtent todėl holistinė medicina ir yra ne apie ligą, o apie žmogų. 

Liga reiškia negebėjimą adaptuotis prie esamos situacijos. Specialisto pareiga – padėti pacientui atrasti priežastingumo grandinę, suteikti kūnui resursų ir bendromis pastangomis įgalinti pacientą ateityje pačiam sau padėti.

Medicinos sritys, taikančios holistinį požiūrį

Nėra tokios profesijos kaip holistinis medikas. Holistinė medicina – tai principas, požiūris, filosofija. Yra medicinos, bei terapijos sritys turinčios holistinį, integruotą ar komplimentarinį suvokimą ir tam pritaikytą metodologiją. Štai keletas iš jų:

Osteopatija

Visam pasaulyje, o ypač Amerikoje bei Vakarų pasauly ir Lietuvoje, vis labiau populiarėja osteopatija. Ją sudaro trys pagrindinės ašys: visceralinė, kranialinė bei struktūrinė osteopatija. Osteopatijos tikslas – rasti pirminį problemos šaltinį tiriant, liečiant žmogų. Orientuojamasi į organizmo visumą.

Taikomoji klinikinė kineziologija (TKK)

Lietuvoje gan populiari taikomoji klinikinė kineziologija (TKK). Ji priskiriama holistinei medicinai ir apjungia daugelį terapinių disciplinų, tokių kaip: manualinė terapija, osteopatija, chiropraktika, homeopatija, fitoterapija, psichoterapija ir t.t.. TKK pagrindinės grandys – struktūra, biochemija ir psichoemocinis fonas. Tai – viena iš mūsų klinikoje teikiamų individualios terapijos rūšių. Daugiau apie šią medicinos sritį galite sužinoti čia.

Endobiogenika

Lietuvoje stipriai auga Endobiogenikos sritis. Endobiogenika tyrinėjanti biocheminę, endokrininę, vegetacinę nervų sistemos dalis ir žvelgia į žmogų kaip į visumos dalį. Daugiau apie šią medicinos sritį galite sužinoti čia.

Homeopatija

Taip pat prie holistinės medicinos priskiriama ir labai populiari (ypač Vokietijoje) homeopatijos sritis.

Akupunktūra

Holistinės medicinos dalis yra ir kinų medicina – akupunktūra, turinti labai gilų suvokimą apie žmogų ir jo ryšį su visata.

Biodinaminė kūno-psichoterapija

Tai kūno-psichoterapijos sritis, apjungianti žmogų fiziniu, psichoemociniu, bei dvasiniu aspektu. Metodo autorė yra norvegų kilmės kineziterapeutė, klinikinė psichologė Gerda Boysen. Daugiau apie šią sritį: BKP.

Holistinė medicina – patikima lėtinių ligų gydytoja

 

Holistinės medicinos esminį privalumą jau atskleidžia pats pavadinimas. Tai sritis veikianti visas žmogaus sistemas, aktyvuojanti savireguliacinius organizmo mechanizmus ir orientuota ne į simptomų gesinimą, bet į gilesnes priežasties paieškas bei teikianti resursus. 

Holistika ypač efektyvi skundžiantis lėtinėmis ligomis ar kenčiant nuo neaiškios kilmės, vis besikartojančių skausmų, ypač nugaros, pilvo, sąnarių ar galvos skausmų, kurie dažnai esti funkcinės kilmės. Šių negalavimų priežasties neparodys modernioji technologija ar laboratoriniai tyrimai. Tokiu atveju gali padėti holistinį metodą taikantis specialistas, kuris moka testuoti kūną sensoriniu, kineziologiniu ar kitu anamnezės būdu. 

Būkite sveiki!

Rasa Skrabutėnas
info@kuno-terapija.lt